Yazılar posta kutuna gelsin mi?

17 Ekim 2010 Pazar

Tüm evren birleşti mi? Secret mı? Olabilir mi?

Canım kisd makinayla ilgili detayları uzun uzun anlattığı mailini şu cümle ile bitirdi:
“Bu makina çok güzel, güle güle kullan. Fotoğrafçılık kariyerin başladı :)”

İşte her şey böyle başladı demeyeceğim. Bu cümle hikayenin ortasında bir yerlere tekabül ediyor.

Arca daha portakalımda vitaminken fotoğrafçılık kursuna gitmeye karar vermiştim. Ara ara dellenirim ben gelir bana! Ama artık o vakitler hesapta para mı yoktu, başka bir şeye mi yöneldim hatırlamıyorum kaldı öyle…

Birkaç ay önceydi … dijital makinaların atası nikonumdan sıkılmaya başlamıştım. Bir taraftan da “ev,iş,arca” bermuda şeytan üçgeni tarafından sarıldığımı fark ediyor, bir şekilde arcaya anneliğe sarıyor, debeleniyor işin içinden bir türlü çıkamıyordum. Ve bir küçük ampul yandı! Evet o eskiden heves ettiğim başlamadan bitirdiğim fotoğrafçılık tekrar gündemin ilk sırasına oturdu. Hesap kitap yaptık, yılbaşında şöyle iyi bir makine alalım dedik. 2010 – 2011 tüm özel günlerin hediyelerine saydık, içimizi rahatlattık. Konuyu paketleyip yılbaşına kadar dinlenmeye bıraktık.

İşte tam o arada Nurturia’da Kisd’in güncellemesini gördüm, çok iyi bir makine vardı elinde satıyordu kardeşi. İlginçtir ben Nurturia’da pek güncelleme takip etmem hele cumartesi günleri hemen hemen hiç girmem. Biraz düşündük, alet güzel, fiyat iyi… Ama hiç araştırma yapmadık ki, hem ben bu işten zerre anlamıyorum. Lens dedin mi benim contact lenslerim gelir aklıma. O kadar hamım yani. Neyse … İlkerle konuştum, para ayarladık. Makine kargolandı. Canım Kisd uzun cümlelerle “fotoğrafçılığa giriş” dersi mailledi bana ve yukarıdaki o içimi pır pır eden cümleyi yazmış sonuna… Nasıl heyecanlıyım. İlker de öyle… Hemen gerekli ilaveleri almaya gitti. Biz cahiller bilmiyoruz tabii bu işin tuzlu olduğunu. (Kisd, Özge, Elfanam hafiften uyardı ama heyecan yapmışım bi defa hiç oralı değilim)

İlker bana compact flash disk aldı, çanta aldı. Lenslere baktı. Sonra dedi ki :

“aşkım senin bu fotoğraf işini 2010 – 2011 tüm özel günlerin hediyelerine saydıydık ya…”
“evet?”
“gel bi bunu 2018 yapalım !!”
“yapma yav ! eh düğünlere filan gider çıkarırım parasını artık napalım ya da sen bana bi fotoğrafçının yanında iş ayarlarsın”

Mağazada hafiften bu işten anlayan bi kardeşimize rastlamış, bu kardeş “abi onu da almalı bunu da almalı” diye diye başının etini yemiş İlkerin. Yine aradı beni : “bak bi daha masraf çıkarırsan boşanma sebebi olur habarın ola!” diye koydu postayı. Halbuki Kisd bana anlattıydı inceliklerini… Gülüyorum, alttan alıyorum “yok abicim boşanmayalım şimdi avukatı, mahkemeydi, velayetti, masraf çıkar altından kalkamayız, ayrı yaşayalım” deyince ikimiz de kopmuşuz.

Yok daha bitmedi. Kargoyu takip ediyoruz. Arıyorum, araçta, teslimatta diyorlar, Ümit ablaya haber veriyorum aman takip et diye. Neyse akşam eve heyecanla geldim Arca “kargo kargo” diye papağanlaşmış ama kargo yok. İlker şubeyi aradı, teslim ettik demişler. Nasıl ya kime ya??? Şöyle ömrümden 1 bilemedin 2 sene gitti, kapıcının teslim aldığını duyunca geri geldi. İlk akşam kutusunu bile açamadım, misafir vardı. İkinci gün açtık, pek güzel, karşıdan bakıyoruz. Kisd diyor ki kurcaladın mı? Ben diyorum “yok karşıdan seyrediyorum, kıyamıyorum” sadece kullanma kılavuzuna bakıp bakıp iç geçiriyorum “allahım nasıl öğreneceğimdir” diye.

Bu arada artık “kader ağlarını örüyor” mu dersin, yoksa “evrenin tüm güçleri benim bir fotoğraf sanatçısı olmam için birleşti” mi dersin bilemem (buraya dikkat daha makinayı elime almadım ama sanatçıyım!) ama bir türlü sonuç vermeyen fotoğrafçılık kursu arayışım mutlu sona erdi. İzmirli anneler mail grubundan 50% indirimli bir kurs bildirisi geldi hem de İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğinden!! Yeay!!

Son bomba!! Kisd TR’deki kazık lensler için ABD’yi önermişti, ve canım arkadaşlarımdan biri gidiyor yakın zamanda!! utana sıkıla sordum belkim alır!!

İşte böyle dostlar... diyorum ya … secret günleri bunlar!! ben bu hızla sergi bilem açarım!

imza: Şipşak Yeliz

10 yorum:

 1. Evet kesinlikle tüm evren birleşmiş:) Makinenin hikayesi de şöyle: ABD'de doktora yapan kardeş kişisinin aklına eser ve hem bayram yapayım hem de oy kullanayım diyerekten TRye gelmeye karar verir. E tabi biletler pahalı, kendisi de zaten yazın bi gel-git yapmış. Der ki giderken bişey alıp TRde satayım da masrafım azalsın. Ne alim ne alim derken aklına bu yaz diğer kardeşe getirdiği makine gelir. İnternetten şansına uygun fiyata düşer bi tane ve alır hemen, getirir. Lakin dönene kadar alacak kişi bulamaz (herkes bi bahane uydurur, öğrenci takımına güven olmaz) ve makina diğer kardeşe satması için emaneten bırakılır. Diğer kardeş de bunu FB profiline yazar. KİSD bakar ki kardeş bunu öğrenci camiasında satamıyor nurturiaya güncelleme yazar :)
  Ve aslında kısmet defterinde çoktaaan Yeliz'e yazılmış olan makina da sahibini buluverir.

  Çok öpüyoruz fotoğraf sanatçısı anneyi :)

  YanıtlaSil
 2. Aman ne güzel hikayesi varmış:) Aslında fotoğrafçılık konusunda neredeyse seninkiyle eş bir geçmişim var Yeliz'cim artık bu hikayeye geri dönsem mi derken senin hikayene rastladım. Secret bana da ağlarını fena örğyor yani benim de çok güzel bir makinam var ama lens almam gerekiyor. Amerikalı bir arkadaş da ben bulsam iyi olacak. Güzel çekimler diliyorum sana bir de kids den şu güzel mailden bana da göndermesini rica edeyim de tam olsun:)) Fotoğrafçılık çalışmalarında yeiden başarılar:)

  YanıtlaSil
 3. aaa o makina sana mi gitti? ne guzel iyi yabanciya gitmemis =)
  yelizim biz de kursa gitmistik, cok eglenceli, sardirirsan cok sahane muhabbetler, cekimlere dismekanlara gitmeler filan. cok sahane.
  hayirli olsun.
  sozum meclisten disari dun FF de soyle bi laf duydum cok hosuma gitti, buraya da denk geldi diye yazmak istedim, her eline makina alan fotografciyim diye gezmesin deyuu!

  'you are not a photographer,
  you have an overpriced camera'

  nasil guzel di mi =)
  ben bu herkesin tasarimci herkesin fotografci gecinmesine kilim da =) icimi dokecek mecra bulamamaisim meger.

  operim.

  YanıtlaSil
 4. tüm evren o makineyi sana ulaştırabilmek için seferber olmuş, Yeliz... güle güle kullan...

  YanıtlaSil
 5. Ha ha İlkay lafa bittim :)) Ben şu anda tamamen o yum; overprice camera :) Ben de tüm birikimlerimi Canon G 11e yatırdım ama hala otomatik modunda kullandığım için utanıyorum :))

  YanıtlaSil
 6. kisd!! seviyorum seni:) ne diyeyim

  YanıtlaSil
 7. secret anneyazar secret bence sen de bi düşün derim:)

  YanıtlaSil
 8. kiraz!! BAYILDIM!! ve karar verdim, bi t-shirt'e baskı yaptırıcam
  "i am not a photographer" hatta bak bu önde olur arkada da " i have an overpriced camera" ve sahada böyle fotoğraf çekicem!!

  kıroyum ama para bende yi çağrıştırdı, çok sevdim!!

  YanıtlaSil
 9. sadeceannem bakma bu kadar ballandırdığıma ben de senin gibi olacağımdır, hatta grup filan kuralım genişleyelim:)

  YanıtlaSil